
Odkaz na podcasty a sociální sítě: linktree
Hlavní body podcastu:
1) Sedavý způsob života není vhodné zaměňovat za sezení jako takové. Míra sezení sama o sobě se nezdá jako zásadní rizikový faktor pro vznik bolesti zad. Sed je bezpečný.
2) „Správné“ držení těla neexistuje. Existuje pouze nejvýhodnější držení těla pro konrétního člověka, v konkrétním čase a pro konkrétní funkci.
3) Způsob a forma sezení zřejmě nemá všeobecně zásadní vliv na vznik bolesti zad.
4) Všeoběcně se zdá výhodné mít spíše „širší paletu“ způsobů sedu a střídat různé „příjmené“ pozice. Snaha o strnulé a rigidní držení těla ve „správné pozici“ může být paradoxně někdy konraproduktivní.
5) Způsob sedu může mít vliv na již existující bolest. Pokud někoho bolí záda, tak v různé pozice a různé formy sedu mohou být více nebo méně dráždivé a více nebo méně úlevné.
6) Lidé s bolestí zad mají často sníženou schopnost měnit pozice během sedu, častěji zaujímají držení těla blíže krajním pozicím (plné ohnutí nebo plné prohnutí zad) a změny sedu bývají méně časté a výraznější než u jedinců bez bolesti zad. Ale je to zřejmě spíše důsledkem bolesti, než příčinou. Přesto může být výhodné s tím experimentovat, ale nemusí to být zásadní nebo nutné pro zlepšení stavu.
Doporučení:
Seďte bez zbytečného stresu, že si tím škodíte – sed není nebezpečný! Sedavý způsob života zkuste ale vyvažovat pohybovou aktivitou. To ale nemusí být nutně „sport“ nebo „cvičení“. Stačí cokoliv, u čeho máte větší aktivitu než v klidném sedu. Pokud máte fyzicky namáhavou práci, sed může být vhodnou formou odpočinku a dopřát si během namáhavé práce přestávky v sedě může být užitečné.
Sed si všeobecně upravujte tak, aby se Vám sedělo příjemně a pozice v případě potřeby různě střídejte a obměňujte – i „podivné“, „kostrbaté“ a „neobvyklé“ způsoby sedu jsou v pořádku. Speciální židle a speciální úpravy pracovního prostředí (tzv. ergonomie) se nezdají jako efektivní prevence vzniku bolesti zad. Jediný a pro všechny platný „správný sed“ totiž neexistuje! A určitě to není vždy stejný a strnulý sed rovný jako pravítko. Aktivní přestávky během sedu (na chvíli se postavit a protáhnout, projít se pár kroků apod.) jsou asi vhodné pro snížení diskomfortu v oblasti zad při déletrvajícím sedu…ale to asi každý, kdo má záda, ví.
Pokud Vás záda (nebo něco jiného) aktuáně bolí, experimentujte s různými způsoby sedu: rovně, ohnutě, prohnutě, uvolněně, zatnutě, s uvolněným hlubokým dechem, s mělkým a rychlým dechem, s opěrkou, bez opěrky, s podložkou pod zády, s nižší žídlí, s vyšší židlí, s drobnými častými změnami, s velkými občasnými změnami, zařadit aktivní přestávky po různě dlouhé době sedu, pohybovat se spíše z krajního ohnutí do krajního prohnutí anebo se pohybovat spíše „uprostřed“ mimo krajní pozice apod. – a zkuste vypozorovat, co Vám spíše ulevuje a co Vás spíše dráždí. A od toho se můžete odrazit dále…ale nezapomeňte! Většinou je možné a dokonce vhodné se postupně zase vracet i k původně dráždivým způsobům sezení – proč se zbytečně vzdát pestrosti našeho pohybového repertoáru? To že jsou teď některé faktory drážidvé totiž neznamená, že bolest zad způsobily! Důsledek bolesti nemusí být její přičinou.
Hlavní zdroje:
Slater, D., Korakakis, V., O’Sullivan, P., Nolan, D., & O’Sullivan, K. (2019). “Sit Up Straight”: Time to Re-evaluate. Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy, 49(8), 562–564. doi:10.2519/jospt.2019.0610
Swain, C.T., Pan, F., Owen, P.J., Schmidt, H. and Belavy, D.L., 2020. No consensus on causality of spine postures or physical exposure and low back pain: a systematic review of systematic reviews. Journal of biomechanics, 102, p.109312.
Balagué, F. and Pellisé, F., 2016. Adolescent idiopathic scoliosis and back pain. Scoliosis and spinal disorders, 11(1), pp.1-15.
Waongenngarm, P., Areerak, K., & Janwantanakul, P. (2018). The effects of breaks on low back pain, discomfort, and work productivity in office workers: A systematic review of randomized and non-randomized controlled trials. Applied ergonomics, 68, 230-239.
Driessen, M. T., Proper, K. I., van Tulder, M. W., Anema, J. R., Bongers, P. M., & van der Beek, A. J. (2010). The effectiveness of physical and organisational ergonomic interventions on low back pain and neck pain: a systematic review. Occupational and environmental medicine, 67(4), 277-285.
O’Sullivan, K., O’Keeffe, M., O’Sullivan, L., O’Sullivan, P., & Dankaerts, W. (2012). The effect of dynamic sitting on the prevention and management of low back pain and low back discomfort: a systematic review. Ergonomics, 55(8), 898-908
Dankaerts, W., O’Sullivan, P., Burnett, A. and Straker, L., 2006. Differences in sitting postures are associated with nonspecific chronic low back pain disorders when patients are subclassified. Spine, 31(6), pp.698-704.
Dankaerts, W., O’Sullivan, P., Burnett, A. and Straker, L., 2006. Altered patterns of superficial trunk muscle activation during sitting in nonspecific chronic low back pain patients: importance of subclassification. Spine, 31(17), pp.2017-2023.
Tomáš Kavka, 4/2021